Skončila pohádka, začíná život

Z promocí absolventů fakulty tělesné kultury. Foto: Martin Višňa
čtvrtek 29. červen 2017, 8:00 – Text: Martin Višňa

Diplomy stvrzující úspěšné zakončení studia na fakultě tělesné kultury převzalo v uplynulých dvou dnech v sále Slovanského domu na sto čerstvých magistrů a osmdesát bakalářů. Fakulta také poprvé ocenila studenty za vynikající studijní výsledky.

S absolventy navazujících magisterských oborů se rozloučil a popřál jim mnoho štěstí v další životní etapě vedle děkana Zbyňka Svozila a proděkana Svatopluka Horáka také prorektor Petr Bilík. „Nedbejte na hlas bulváru a postavte se čelem faktu, že právě vy jste členy elity národa. Čerpejte z étosu oboru, který jste si dobrovolně vybrali a nyní v něm převyšujete ostatní. Z étosu, který dává naději, že právě vaše generace a vaše profese převezme svůj díl odpovědnosti za pozitivní proměnu naší společnosti,“ pronesl k promovaným s tím, že se bezesporu skvěle profesně uplatní.

I když pak jedna z absolventek Markéta Svozilová završila svoji děkovnou řeč slovy, že převzetím diplomu končí pohádka a začíná neúprosný život, její kolegové připomněli, že zkušeností do života a pracovní kariéry mají ze studia více než dost.

„Při cestě za vzděláním se nás pedagogové snažili mnohokrát odradit, ba dokonce fyzicky zlikvidovat. Nutili nás například skákat z vysoké věže, naštěstí s lanem. Vyčerpávali nás na letních a zimních kurzech. Ve snaze naučit nás standardům publikování nám zase vraceli seminární práce kvůli chybně vynechanému řádku. Přes to všechno si vážíme jejich lidskosti a odhodlání učinit z nás kvalifikované odborníky a cítíme povinnost jim na tomto místě poděkovat,“ shrnul studium Jakub Jiráska, který se ujal slova za absolventy rekreologie.

Jiráska byl jedním ze šesti studentů, kteří kromě diplomu v červených deskách převzali i poprvé udělovanou Cenu děkana za vynikající studijní výsledky. Tedy symbolicky, neboť její podoba je finanční a ocenění ji dostali na své bankovní účty.

Nutno ještě dodat, že i když jsou promoce veskrze radostnou událostí, než se rozezněla hymna Gaudeamus Igitur a vyletěly do vzduchu promoční čepice, užili si někteří absolventi v talárech své poslední horké chvilky na akademické půdě. Při odchodu z neklimatizovaného sálu jeden z nich prohlásil, že takto se nepotil ani u státnic.