My, studenti z Neředína ve světě: Václav Fuhrmann

Pátek 16. listopad 2018, 6:38 – Text: Tereza Kučerová

Zkušenosti našich studentů ze zahraničních studijních pobytů nejsou vždy jen pozitivní. Své o tom na následujících řádcích prozradí rekreolog Václav Fuhrmann, který svůj Erasmus strávil s přítelkyní na Lithuanian Sports University.

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

Litvu jsem si vybral, protože ostatní destinace mi přišly moc běžné a jako lokality, kde se člověk podívá na prázdniny, na výlet nebo i přes jiné cesty, jako prázdninové brigády atd.

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Na začátku to vypadalo, že nějaká pomoc a podpora bude. Ale již po příjezdu a ubytování tento pocit vymizel. Postupem času zbylo jen hořké zklamání, dokonce i naštvání na ochotu a jednání. Naopak bych chtěl pochválit svého buddyho (pozn.: buddy je místní student, který se stará o cizího studenta), který se velmi snažil.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlel?

Ubytování bylo zajímavé, první den bez povlečení, což se po zmatcích na začátku dalo čekat, ale abych se přiznal, tak věci jako povinný příchod do půlnoci (poté byl vchod zamknutý), rozvrzané postele, okno, vedle kterého bylo v zimě asi 14 cm2 ledu, hudba celý den, která rozskákala postele a šílený nepořádek po spolubydlících, tekoucí voda ze stropu a týden, kdy zase teplá voda vůbec netekla, byly zážitky, které se docela vryly do paměti. Se stravováním problém nebyl, protože škola menzu neměla, tak jsme si vařili celý pobyt sami.

Jak probíhalo tvé studium?

Studium až na nějaké drobné či větší nedorozumění s učiteli probíhalo vcelku pohodlně.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Volný čas jsem trávil hlavně s přítelkyní, kdy jsme se snažili najít ve městě zajímavá místa nebo navštěvovali vnitřní halu na atletiku s posilovnou, která byla naproti ubytovně. Problém byl, že polovinu pobytu bylo -30 °C, takže bylo těžké se přemluvit a někam se vydat. Druhou polovinu pobytu bylo + 30 °C, tak jsme se věnovali i beach volejbalu (na který bylo po Kaunasu několik hřišť zdarma). Párkrát jsme zašli i na místní basketbalový tým, který je velmi úspěšný, a v období, kdy jsme tam byli, se zde hrálo i MS v hokeji kategorie C, kam jsme také zavítali.

Cestování jsme se chtěli věnovat, ale kvůli finanční náročnosti Litvy jsme se moc nikam nepodívali, kromě cest autem, kdy nás přijel někdo navštívit a vzal s sebou, nebo florbalového turnaje, kterého jsem se zúčastnil. Ale chtěl bych zmínit, že v Litvě je opravdu krásná příroda a venkov, kde jsou staré domky. Má své kouzlo.

Jak jsi vyšel se stipendiem?

Stipendium nám pokrylo ubytování, jídlo a pití (moc akcí jsme se neúčastnili). Na nic více nám ze stipendia kvůli cenám v Litvě nezbylo.

Cítil ses v zemi bezpečně?

Ano, v zemi jsem se po většinu času cítil bezpečně.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Studenti by se měli asi připravit na horší organizaci, krutou zimu a silně patrioticky založené lidi.

Dostal ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Já osobně nikdy, protože Litevci měli k Česku, i když spíše k Československu, velmi kladný vztah a často při komunikaci zmínili nějakou spojitost s námi, nebo dokonce návštěvu u nás. Horší to měli Portugalci a Turci, kteří zažívali rasismus, a dokonce je ve městě nechtěli pustit do klubů nebo restaurací.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Země oproti nějakému stereotypu není tak komunistická, jak by se mohlo zdát (až na periferii Vilniusu, která vypadá jako ghetto z dob SSSR). Jinak je to země, kde se podporuje sport mnohem více než v ČR. A jsou zde mnohé paradoxy, jako například rozpadlý barák a Audi na dvorku. Na silnicích spousta nejnovějších aut (na jednom menším parkovišti jsem napočítal asi pět aut značky Porsche) a v centru města mnoho bezdomovců žebrajících přímo v restauracích.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

To, že jsem nyní schopný porovnat naší kulturu s jinou zemí a jiným prostředím.

Doporučil bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Určitě bych doporučil výjezd všem, ať si mohou porovnat, co je doma a co jinde. Možná také aby se více osamostatnili.

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů