My, studenti z Neředína ve světě: David Janda

Zdroj obrázku: https://www.fu-berlin.de/en/sites/internationalweek/partneruniversitaeten/_bilder-partneruniversitaeten/The-University-of-Southern-Denmark.jpg?html=1&locale=en&ref=117186073
Pátek 8. červenec 2022, 11:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Možností, kam vyrazit na stáž v rámci doktorského studia, je opravdu nespočet a nemusí se jednat pouze o partnerské instituce FTK. Někdy i taková stáž může přinést cenné podklady pro zahájení nové spolupráce a případného partnerství se zahraniční univerzitou. Právě to by se dalo říct o měsíční stáži Davida Jandy, studenta 1. ročníku doktorského programu Kinantropologie, který se v květnu vydal na University of Southern Denmark v dánském Odense. Jaký byl Davidům krátký vhled do života v Dánsku a jestli by návštěvu univerzity doporučil i ostatním se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

University of Southern Denmark mi byla doporučena přes kontakty mého školitele, a to především proto, že se zde zabývají typem analýzy, který využívám ve své práci. Mimo to se mi Dánsko líbilo pro jeho vyspělou ekonomiku a životní styl – kvalitní cyklo infrastruktura apod.

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Stáž jsem řešil přímo s profesorkou Karen Søgaard, která je vedoucí pracovní jednotky, ve které jsem stáž absolvoval. Konkrétní věci ohledně mého pobytu jsem řešil tedy s Karen, popřípadě s oddělením pro ubytování.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlel?

Byl jsem ubytován v „hotelu“ pro krátkodobé pobyty, který se nachází přibližně 6 km od kampusu univerzity v Odense. Ubytování jsem si zařizoval přes accommodation office, kterou jsem kontaktoval emailem přibližně 3 týdny před mým příjezdem. Po specifikování mého požadavku na ubytování jsem dostal během pár hodin nabídku a následně řešil zaplacení. Ubytování zahrnovalo samostatný pokoj plus sdílenou koupelnu s dalším pokojem a kuchyň pro celé patro, kde se nacházelo 6 pokojů. Kartu od ubytování jsem si mohl vyzvednout kdykoliv, a tedy nebyl problém s mým příjezdem v půl 1 ráno. Stravování jsem většinou řešil vlastním vařením. Nicméně v univerzitním kampusu byla kantýna ve formě „švédských stolů“, kde si mohl každý nabrat, na co měl chuť, a následně zaplatit na základě váhy. Možnosti výběru většinou zahrnovali zeleninu, luštěniny, sendviče apod., obecně šlo o lehký a zdravý typ jídla.

Jak probíhalo Tvé studium?

V mém případě se jednalo o vzdělávací stáž, kde jsem studium řešil individuálními či skupinovými konzultacemi.

Jaký jsi měl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měl jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

V Dánsku dokáže většina lidí komunikovat anglicky a s jazykem tedy nebyl problém.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Volný čas jsem trávil projížďkami nebo procházkami po okolí. Delší cesty jsem absolvoval především na kole, které jsem měl půjčené od mé supervizorky. Vlaky jsou v Dánsku poměrně drahé, pokud si je nekoupíte s dostatečným předstihem.

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšel se stipendiem?

Stáž jsem měl hrazenou z mého grantu a měl jsem tedy již předem vypočítané, kolik peněz budu potřebovat. Ze zákona jsem měl dané stravné 55 euro na den (pozor domovská měna je DKK), se kterými jsem hezky vyšel v případě, že jsem si vařil. Pokud bych navštěvoval restaurace a podobně, tak bych nejspíš nevyšel.

Cítil ses v zemi bezpečně?

Ano, Odense je velmi hezké a čisté město a při nočních výletech jsem měl stejný pocit bezpečí jako ve dne. V Dánsku mají dobře propracovaný systém sociálního zabezpečení a je zde tedy i minimum bezdomovců.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Rozhodně si předem zajistit kolo, protože se jedná o nejlepší způsob dopravy. Potom možná dostatek financí, protože v Dánsku je vše tak 2x-3x dražší než v ČR.

Co Tě v této zemi nejvíce zaujalo či zaskočilo?

Nejvíce mě zaujala infrastruktura města a množství kol. Všude se dá hezky dostat na kole, a to bez ohrožení okolními auty.

Dostal jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Vůbec ne, Dánové jsou milý a přátelský národ. Většina lidí, se kterými jsem se setkal, se chovala mile a všichni se usmívali.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Pravděpodobně ne, ale možná bych musel v zemi strávit delší dobu. Četl jsem, že jsou Dánové chladnější a drží si odstup, což je asi pravda.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Především možnost podívat se do jiného pracovního prostředí a získání mnoha hodnotných kontaktů. A samozřejmě také podněty pro mou disertaci.

Závěrem…

SDU se nachází ve více Dánských městech, přičemž hlavní kampus má v Odense kde jsem stáž absolvoval. Jedná se o moderní univerzitu s kvalitním zázemím a jednu z předních univerzit ve výzkumu v oblastech sportu a pohybu. Každému, kdo má zájem o kvalitu mohu tuto univerzitu tedy jen doporučit.