Jak vypadá biomechanika v praxi na druhém konci světa? Tomáš Klein, z Fakulty tělesné kultury (FTK) UP strávil předposlední březnový týden na Universidad del Rosario (UR) v kolumbijské Bogotě, kde v rámci programu Erasmus+ vedl sérii interaktivních přednášek a workshopů zaměřených na využití 3D analýzy pohybu a elektromyografie (EMG) v pohybových vědách a klinické praxi. Tamním studentům a vyučujícím představil i novou metodu dekompozice elektromyografického signálu na signály jednotlivých motorických jednotek, se kterou Fakulta tělesné kultury pracuje v rámci aktuálního biomechanického výzkumu. „Příjemným překvapením byly živé diskuze se studenty, které často trvaly déle než přednáška samotná. Bylo znát, že studenti mají opravdový zájem porozumět souvislostem a uplatnit získané poznatky v praxi,“ dodává Tomáš Klein. Součástí mobility byla také jednání s akademickými pracovníky fakulty ohledně budoucí spolupráce, včetně možností další výukové výměny, sdílení výzkumného know-how a zapojení do společných projektů.
Mobilita Tomáše Kleina navazuje na dlouhodobou spolupráci mezi FTK a UR, která byla oficiálně zahájena v roce 2017. Od té doby proběhly opakované výukové mobility odborné asistentky UR Laury Victorie Rivery Amézquity na FTK, studijní i praktické pobyty čtyř studentů FTK v Kolumbii, a v roce 2020 pak i nástup Laury Rivery do doktorského studia v Olomouci. Rivera se aktivně podílí na výzkumu biomechanických parametrů a biomarkerů v oblasti zdraví a sportovního výkonu a na validaci klinického nástroje Modified Landing Error Scoring System (MLESS), do které se zapojují i studenti FTK.
Spolupráce mezi FTK a UR je modelovým příkladem mezinárodního partnerství, kde výměny akademiků, výuka a sdílení know-how napomáhají naplňování společně formulovaných cílů – ať už jde o rozvoj klinických kompetencí studentů, realizaci experimentů v mezinárodním prostředí, nebo vznik nových výzkumných projektů. Mobilita Tomáše Kleina představuje konkrétní krok k naplnění těchto cílů: umožnila osobní kontakt s laboratořemi a studenty UR, sdílení metod a výsledků výzkumu FTK a identifikaci dalších příležitostí k prohloubení spolupráce. Spolupráce mezi FTK a UR tak není jen formální výměnou – je živým partnerstvím, které propojuje kontinenty, lidi a nápady. A právě díky mobilitám, jako byla ta Tomáše Kleina, dostává mezinárodní spolupráce konkrétní tvář a směřuje k dlouhodobému a udržitelnému rozvoji.