Rok 2023 ve znamení česko-finského partnerství

Zaměstnankyně ZO FTK na finském Staff Weeku
Čtvrtek 11. leden 2024, 15:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

S novým rokem přišel čas ohlédnout se za tím, co nám rok 2023 přinesl a lze s jistotou říci, že pro FTK se nesl ve znamení intenzivní zahraniční spolupráce. Již v říjnu jste si mohli přečíst článek o spolupráci s naší kanadskou partnerskou institucí Camosun College, tam ale aktivita FTK zdaleka nekončí. Velmi významná byla v uplynulém roce i spolupráce s Univerzitou aplikovaných věd Haaga-Helia ve Finsku.

Haaga-Helia (HH) je jednou z našich předních partnerských univerzit již od roku 2014 a po celou dobu zůstává i velmi oblíbenou destinací našich studentů toužících studovat v zahraničí. Především studenti aplikovaných pohybových aktivit (APA) se každoročně účastní prestižního finského studijního programu EUDAPA (European University Diploma in Adapted Physical Activity).

International Teaching Week (ITW) pořádaný dvakrát ročně na půdě FTK je skvělou příležitostí jak propojit nejen české akademiky s jejich zahraničními protějšky, ale může spustit také lavinu zahraničních návštěv, které v tomto případě vyústily v prohloubení dosavadní spolupráce obou institucí a rozjednání dalších společných projektů. V dubnu 2023 přijela finská vyučující Milla Reponen na ITW, aby zde vedla přednášky i praktickou výuku pro naše studenty zaměřené na hydrobik a senzomotorický vývoj. Následně navštívila UP také její kolegyně ze zahraničního oddělení HH, Noora Viljanen, aby se v červnu zúčastnila International Staff Weeku, který univerzita pravidelně pořádá pro pracovníky zahraničních oddělení našich partnerských institucí. O tom, jaký dopad měla tato akce a návštěva FTK pro Nooru a její univerzitu, si můžete přečíst v poutavém článku, který o své cestě napsala. Na závěr roku se pak zástupci HH a FTK znovu setkali na půdě naší fakulty, aby rozpracovali návrh společného projektu, jež by měl navázat na dosavadní úspěšný koncept EUDAPA.

Taktéž ze strany FTK na HH zamířilo vloni několik návštěv. Již během prvních tří měsíců roku 2023 navštívili finskou univerzitu Ondřej Ješina a Julie Wittmannová z katedry aplikovaných pohybových aktivit, kteří zde vedli výuku v rámci zmiňovaného projektu EUDAPA. V květnu se pak zaměstnankyně zahraničního oddělení FTK zúčastnily finského Staff Weeku, kde se si rozšířily obzory v oblasti internacionalizace a nahlédly do vnitřních administrativních procesů partnerské univerzity za účelem zajištění hladšího průběhu administrace zahraničních mobilit studentů a zkvalitnění nabídky studia a praxí pro studenty obou univerzit. V říjnu se pak další člen katedry APA, Ladislav Baloun, zúčastnil prvního ročníku mezinárodní akce pořádané HH, zvané International Teacher Week. Svoji zkušenost z této cesty pro nás sepsal do krátké zprávy, jež si můžete přečíst zde.