My, studenti z Neředína ve světě: Aneta Ruská

Foto: Aneta Ruská
Středa 24. leden 2024, 9:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

Již za měsíc je uzávěrka podávání přihlášek do Merrillova programu v akademickém roce 2024/25. Historicky první stipendistkou z FTK se stala vloni studentka fyzioterapie Aneta Ruská, která během studia na Moravian University v USA získala řadu neocenitelných teoretických znalostí i praktických zkušeností. Inspirujte se, podejte si přihlášku a buďte druhým FTK stipendistou!

Na jaké univerzitě a v jakém semestru jsi absolvovala studijní pobyt?

Moravian University, Bethlehem, Pennsylvania v USA

Proč jsi zvolila právě tuto univerzitu?

Chtěla jsem si vyzkoušet studium na univerzitě mimo Evropu, a to právě nabízel program pana Merrilla.

Měla jsi v průběhu studijního pobytu podporu ze strany českých a zahraničních koordinátorů? V čem ti pomohli?

Ze strany české vše fungovalo a paní Mgr. Hamdanieh mi pomohla s veškerým papírováním, rovněž mi pomohlo i zahraniční oddělení naší fakulty. Ze strany americké to už trochu drhlo, ale vše se nakonec vyřešilo.

Jaká byla náročnost studia, průběh předmětů, docházka, plnění úkolů a zkoušek?

Přestože je Merrillovo stipendium určeno pro studenty všech ročníků a programů, volby předmětů na Moravian University byly omezeny jen na bakalářské předměty - tudíž jsem si musela zapsat předměty určené pro bakaláře, i když v čase zahraničního výjezdu jsem byla zapsaná již v Mgr. stupni studia. Ryze fyzio předměty jsem tedy bohužel nemohla navštěvovat, zvolila jsem si ale předměty, které se k fyzioterapii alespoň trochu přibližují. Předmět, který jsem si nejvíce užila a dal mi nejvíce informací, byl Neuroscience s Dr. Fox, a vřele jej doporučuji všem zájemcům. Zde jsem měla možnost nahlédnout do jiných koutů medicíny a vyzkoušet různé laboratorní protokoly pro výzkum léků.

Přestože jsem fyzioterapii nemohla studovat oficiálně, tak i na něj nakonec došlo. Po domluvě s vedením fakulty jsem začala chodit i na přednášky se studenty DPT (Doctor of Physical Therapy), což mi dalo spoustu vědomostí do budoucna. Pro zajímavost jsem zde měla předměty typu: Intro to Ultrasound Musculoskeletal Imagining, Clinical Musculoskeletal Management of Lose Quarter & Spine a Pediatric rehabilitation. Rovněž jsem využila možnost jít na stáž do místní ambulance fyzioterapeutů, kde jsem strávila jeden den. Kvůli tomu, že jsem byla vedena jako student bakalářského studia, byla možnost mé praxe časově omezena, jelikož jsem neměla různá potvrzení, která jsou nutná ke dlouhodobější praxi. Měla jsem možnost strávit pouze jeden plný pracovní den na klinice fyzioterapeutů. V rámci celého semestru jsem také pomáhala na klinice atletických trenérů.

Náročnost studia byla zejména časová, kdy člověk stráví neskutečné množství času nad úkoly a projekty. Zkoušky však mají následně malou váhu.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Mohla jsi využít studentské koleje?

Stravovala jsem se v místní jídelně a bydlela jsem na kolejích severního kampusu. Ubytování bylo zajištěno ze strany univerzity. Měla jsem možnost si vybrat, jaký typ ubytování bych preferovala. Ve výběru jsem měla štěstí a bydlela jsem pouze s americkými studenty. Díky tomu jsem lépe navázala kontakt s ostatními studenty na kampusu a nebyla v izolaci oproti jiným mezinárodním studentům, kteří bydleli spolu. Ubytování jsem neplatila, jelikož mi ho poskytla škola. Pokoj byl plně vybaven, a bylo mi poskytnuto téměř vše (včetně ručníků, povlečení, polštářů a dek) od zahraničního oddělení.

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Ač bych řekla, že jsem měla docela plný rozvrh, měla jsem vždy čas se i zapojovat do dění na kampusu, což je velkou součástí studia na univerzitě. Na Moravian mají skvělou organizaci, která neustále pořádá aktivity pro studenty, jako jsou večeře, sportovní dny či různé výlety. O víkendech jsem se snažila co nejvíce cestovat. Stihla jsem navštívit několikrát New York, Filadelfii a DC.

Jak jsi vyšla se stipendiem? Musela jsi mít našetřeno?

Stipendium pokrývá náklady za stravu a pojištění. Peníze poskytnuté stipendiem vám pokryjí základní jídelní plán, kde máte neomezené stravování od nedělní večeře po páteční oběd. Lze to změnit i na nižší plán, který je dle mého názoru výhodnější, pokud chcete více cestovat, jelikož vám dává flexibilitu. Ubytování poskytuje Moravian zdarma. Největší výdaje byly za letenky a víza, na co mi fakulta přispěla. Tudíž jediné větší výdaje byly za cestování, na které jsem měla našetřeno.

Cítila ses v zemi bezpečně?

Ano.

Na co by studenti chystající se do této destinace měli být připraveni nebo si dát pozor?

Jen pevné nervy při vyplňování dotazníků na víza.

Liší se nějak zobrazení země, které známe z médií, od reality? Co tě nejvíce překvapilo?

Myslím si, že média docela dobře zachycují, jak to v USA je. Překvapilo mě, jakou mají v USA síť veřejné dopravy, kdy někam se dostat je někdy docela oříšek (musím však dodat, že zrovna Moravian leží v této síti na perfektním místě, kdy se dostanete do větších měst poblíž).

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Největší přínos, který jsem zaregistrovala, byla schopnost komunikace s lidmi a získání nadhledu.

Doporučila bys studium na této univerzitě i ostatním studentům? Pokud ano, proč?

Rozhodně. Studium a pobyt v zahraničí vám nejen dají rozhled, ale naučí vás vytvořit si v životě odstup a životní situace hodnotit zpětně.

Je ještě něco, co bys chtěla dodat a zdůraznit?

Jet do toho bez očekávání a vše vás může jen mile překvapit. Všechny informace si ověřovat, a to obzvláště, pokud přijdou z místního zahraničního oddělení. Pokud vyjedete, doporučila bych si vybrat (pokud budete mít možnost) ubytování na severním kampusu, které je centrem všeho dění a zhodnotit, jaký stravovací plán vám bude sedět nejvíce.

Jo a datum pro odevzdání přihlášek do Merrilova programu pro příští rok je ve středu 14. února 2024! Tak neváhejte a zkuste to!