Olympiáda? Budu trénovat a uvidíme, říká olomoucká judistka Renata Zachová

Renata Zachová s trenérem Jiřím Štěpánem.
Foto: archiv Judo Klubu Olomouc
Sobota 5. prosinec 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Přestože je letošní rok kvůli epidemii koronaviru v mnohém jiný, než jsme zvyklí, Renata Zachová, judistka, která studuje na fakultě tělesné kultury, na něj bude vzpomínat v dobrém. Stala se totiž juniorskou mistryní Evropy, to se z českých judistů podařilo naposledy před dvanácti lety Lukáši Krpálkovi. Za sebou nyní má i seniorské mistrovství a nevzdává boj o olympiádu.

Juniorský titul v kategorii do 63 kg si svěřenkyně trenéra Jiřího Štěpána, který působí na katedře sportu FTK, na listopadovém turnaji v chorvatské Poreči vybojovala poté, co ve finále porazila Lauru Fazliuovou z Kosova. Ta Renatu Zachovou v dřívějších přímých soubojích připravila o evropský i světový bronz. Dramatické finále ovšem tentokrát ovládla olomoucká judistka. „Bylo důležité zachovat chladnou hlavu, prostě jsem se šla prát,“ řekla po vítězném zápase pro web czechjudo.org.

„Když jsem soupeřku hodila, nemohla jsem tomu moc věřit. Opravdu jsem ji hodila? Opravdu jsme to dokázali? Ten den i den předtím jsem se cítila opravdu skvěle. A moc jsem tu medaili chtěla,“ vzpomíná nyní s odstupem závodnice Judo Klubu Olomouc a studentka programu Tělesná výchova a sport pro vzdělávání se specializacemi. „Jsem za tento výsledek moc ráda, moc si ho vážím. Přece jen jsme pro titul pracovali opravdu dlouhou dobu, takže jsem ráda, že se to povedlo. Ale jsem to pořád já,“ dodává v reakci na otázku, jak se cítí jako úřadující mistryně Evropy.

Účast na chorvatském mistrovství Evropy pro ni byl teprve třetí start po nucené jarní pauze, kdy soutěže stopla epidemie koronaviru. Sotva se pak judistka z Chorvatska vrátila, už se musela soustředit na domácí, několikrát termínově přesouvané seniorské mistrovství Evropy v Praze. Tady se jí ovšem na předchozí úspěch nepodařilo navázat, vypadla hned v prvním kole.

„Jsem ráda, že jsem se zúčastnila, ale nikdy se nechcete jen zúčastnit. Medaili jsem moc chtěla, jako na každých závodech. Ale někdy je den, kdy se cítíte skvěle, bohužel na té žíněnce to ale nejde, jak bychom si přáli. I to se stává. Motivuje mě to ale ještě více makat,“ říká Renata Zachová, jejímž snem je účast na letních olympijských hrách v Tokiu v příštím roce. „Myslím, že šance pořád je. Určitě to bude těžké, ale budeme za náš sen bojovat až do konce. Naskočila jsem do boje o Tokio opravdu na poslední chvíli, takže prostě budeme trénovat a uvidíme, jak se situace vyvine. Případně do her v Paříži v roce 2024 je ještě spousta času.“

Renata Zachová je jedním z třicítky sportovců z Univerzity Palackého, kteří jsou v rámci programu UNIS Vysokoškolského sportovního centra MŠMT Victoria podporováni jak ve své sportovní činnosti, tak i při studiu (více o programu zde). „Za tuto podporu a spolupráci jsem velmi ráda a moc si jí vážím. Je pro mě i mnohem lehčí skloubit školu a sport,“ uzavírá judistka.

Judo Klub Olomouc přitom s fakultou tělesné kultury dlouhodobě úzce spolupracuje i nad rámec programu UNIS, zejména s Davidem Smékalem z katedry fyzioterapie a Michalem Botkem v oblasti diagnostiky laboratorní kondiční výkonnosti. „Díky této odborné pomoci můžeme efektivně korigovat přípravu, zvyšovat výkonnost a to snižovat riziko přetrénování,“ dodává trenér Renaty Zachové Jiří Štěpán.