Noc vědců proběhne už za týden

Pátek 17. září 2021, 15:30 – Text: Oddělení pro rozvoj a vnější vztahy

Přesně za týden se ponoříme do vědy a poznání v rámci dalšího ročníku celorepublikové akce Noc vědců. V pátek 24. září se tak otevřou prostory Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu v Kampusu Neředín i široké veřejnosti. Program Fakulty tělesné kultury nabízí aktivity, které poukazují na spojení vědy a pohybu a část z nich je věnovaná také letošnímu tématu čas. Na co se můžete těšit?

Ovládni olympijské prkno

Skateboarding zažil premiéru jako oficiální olympijský sport na letošní olympiádě v Tokiu. Mezi české skateboardingové mastery patří třeba Maxim Habanec, Martin Pek nebo Tomáš Vintr. Na Fakultě tělesné kultury máme také jednoho - Michal Vorlíček vám přiblíží základy skateboardingu, pomůže vám se zvládnutím základních i náročnějších triků, a v neposlední řadě si budete moci vyzkoušet projetí slalomem na čas. Nebojte, skateboardy a chrániče na půjčení máme! Pokud ale máte své vybavení, určitě si ho vezměte s sebou. (Michal Vorlíček)

Analýza pohybu pomocí Vicon Vantage

Vicon Vantage je moderní "motion capture" systém, který slouží k analýze pohybu ve 3D prostoru. Výzkumné i praktické využití najde ve sportovní biomechanice, kde přesná analýza pohybu umožní např. vyladění maximálního sportovního výkonu či naopak pomůže zabránit zranění, ale také v klinické biomechanice, kde umožňuje velmi přesně analyzovat efekt různých chirurgických zákroků a rehabilitačních postupů, účinky ortéz, vložek do bot, protéz apod. Chcete vidět tento netradiční přístroj v akci?

Eye Tracker

Je to zařízení sloužící ke sledování pohybů lidského oka a analýze vizuální vnímání. Toto zařízení dokáže sledovat různé časoprostorové atributy chování očí např. kam a jak dlouho se člověk dívá. Uplatnění tohoto zařízení se v různorodých oblastech jako je např. sportovní trénink, analýza sportovního výkonu, marketing nebo letectví. (Ludvík Valtr a Kamila Banátová)

Test motorického výkonu

Pomocí dotekového panelu test sleduje jemnou motoriku prstů a pohyb rukou a paží a je součástí Vienna test system. Současně lze z výsledků usuzovat na celkové psychomotorické tempo, schopnost zvládat zátěž a vlastnosti kognitivních procesů. Baterie Vienna se často používá v dopravní psychologii, ale také při výběru vhodných osob pro výkon práce v zátěži, např. u záchranných složek či v armádě. (Ludvík Valtr a Kamila Banátová)

Potápění na souši

Diving reflex neboli potápěčský reflex je známý jako potápěčská reakce na ponoření do ledové vody. Věděli jste o tom, že potápěčský reflex mají lepší děti než dospělí? Vy se potápíte a my měříme tep. Přijďte si to k nám vyzkoušet.

Slalom s Centrem APA

Zvládnete jízdu na sportovním vozíku a projet slalomem za co nejkratší čas? Na tomto stanovišti si vyzkoušíte,, jaké je to nevidět a pohybovat se po prostoru. Speciální pomůcky určené osobám se specifickými potřebami z Centra APA prověří vaše smysly.

Pohyb versus čas

Umíš dřepy, kliky, skákat přes švihadlo nebo sedy lehy? Na tomhle stanovišti si vyzkoušíš, za jak dlouho zvládneš jednotlivé pohybové úkoly provést. Nejlepší a nejrychlejší sporťáky odměna nemine!

Anatomický kvíz

Jak dobře znáte lidské tělo? Díky anatomickému programu se podíváte do různých vrstev a poznáte, jak tělo funguje jako celek. Kvízem na konci prověříme vaše nově získané vědomosti a nejlepšího z nejlepších odměníme balíčkem s univerzitními předměty.

Vylez na Vrchol

Pod dohledem zkušených instruktorů můžete zdolat až třicet cest na naší vnitřní lezecké stěně. Troufnete si vystoupit ze své komfortní zóny? Pokud ano, nezapomeňte si s sebou sportovní obuv.  (David Janda a přítelkyně)

Vytvoř si svůj čas

Co pro vás znamená čas? Rychlost, zastavení, dynamika, klid, tady a teď nebo něco jiného? Dejte času vlastní podobu a hoďte ji na plátno. Naše dílna na Vrcholu Olomouce je otevřena všem malým i velkým umělcům, kteří se chtějí podílet na historicky největším mistrovském díle s názvem - ČAS.

Prohlédni si Vrchol Olomouce

Jak vypadá Kampus Neředín? Chcete vidět moderní prostory Fakulty tělesné kultury? Ukážeme vám naše laboratoře, sportoviště i ten nejlepší výhled na celé univerzitní město. Ve 20:00 se potkáme u recepce Aplikačního centra BALUO, kde zahájíme celou prohlídku.

Dej branku s hokejovým univerzitním týmem

Hokejový tým složený ze studentů Univerzity Palackého. Tým je součástí nově vzniklé Univerzitní ligy ledního hokeje. Lední hokej na suchu? Nejen ten si budete moci vyzkoušet po boku našich zkušených hokejistů.

Vyfoť se a zastav čas

Zachyť atmosféru letošní Noci vědců a nech se vyfotit v našem speciálním fotokoutku, který je vybavený načiním pro mladé a nadějné vědce.