Na přeboru ve šplhu padl rekord lana

Přebor UP ve šplhu na laně. Fotogalerie: Martin Višňa
Středa 29. březen 2017, 14:24 – Text: Martin Višňa

Již potřinácté poměřili studenti Univerzity Palackého své síly ve šplhu na laně. Suverénním vítězem sportovního přeboru se stal rekreolog Jonáš Vilikovský, který ovládl obě mužské kategorie a k tomu přidal nový rekord na čtyřmetrovém laně – zdolal jej za 3,13 sekundy.

„Popravdě jsem tušil, že by to mohlo vyjít. Přímo šplh netrénuji, věnuji se street workoutu, cvičení s vlastní vahou, sem tam ale na tréninku šplhám, tak třikrát do měsíce. A baví mě to, tak jsem si řekl, proč to nezkusit,“ komentoval své prvenství a nový rekord Vilikovský.

Na osmimetrovém laně byl sice také nejrychlejší, ale nejlepší čas stále drží světový rekordman a bývalý student fakulty tělesné kultury Aleš Novák. „Možná bych na to časem mohl mít, ale nebude to lehké,“ připustil letošní přeborník univerzity ve šplhu.

Mezi ženami si první místo na čtyřmetrovém laně vyšplhala Kamila Hořejší, taktéž studentka rekreologie. Zlato ze šplhu doplní její medaile z prosincového přeboru v halové atletice, kde byla vyhlášena nejlepší atletkou. „Stále platí, co jsem říkala v zimě – pět let jsem váhala, ale teď na poslední chvíli před státnicemi chci všechno vyzkoušet. Nečekala jsem, že bych mohla vyhrát, šplhám tak jednou za rok,“ uvedla Hořejší.

Na osmimetrové lano vedoucí až ke stropu tělocvičny si z žen troufla pouze Kateřina Pjajčíková, která na „čtyřce“ skončila na druhém místě. Celkem se přeboru, který tradičně vyniká výbornou soutěžní atmosférou, zúčastnilo na 120 závodníků. Až na výjimky šlo o studenty fakulty tělesné kultury, zejména z prvních ročníků, kteří mají účast na přeboru mezi zápočtovými požadavky z gymnastiky.

Přebor Univerzity Palackého ve šplhu na laně pořádá katedra sportu fakulty tělesné kultury ve spolupráci s oddílem gymnastiky SK UP od roku 2004.

Výsledky:

lano 4 m - ženy