My, studenti z Neředína ve světě: Renáta Stodůlková

pátek 14. září 2018, 14:12 – Text: Tereza Kučerová

Po letní přestávce je zpět seriál o zkušenostech našich studentů ze zahraničních studijních pobytů či stáží. Jako první v novém akademickém roku nás do zahraničí vezme s sebou studentka oboru Tělesná výchova a sport Renáta Stodůlková, a sice do slovinské Lublaně. Tak jak se jí ve Slovinsku studovalo?

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Slovinsko jsem si vybrala z několika důvodů. Prvním byla vzdálenost. Slovinsko je zhruba sedm hodin autem z Moravy, což bylo pro mě velice přijatelné, jelikož jsem plánovala v průběhu Erasmu dojet do Česka. Dalším důvodem byla příroda. Slovinsko je známé nádhernou přírodou, a to nejen kolem jezer Bled a Bohinj. Samozřejmě mě lákalo také cestování. Slovinsko je relativně malé, a proto se z Lublaně za hodinu cesty autem můžete dostat k moři a na druhou stanu naopak do lyžařských středisek, což je super. Jeden den u moře a druhý den na lyžích.

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Myslím si, že podpora nebyla nejhorší, ale ani nejlepší. Někdy jsem měla problém koordinátora zastihnout, ale když už jsem ho našla, tak byl milý a snažil se mi vyhovět.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním?

S ubytováním jsem měla na začátku problém, jelikož jsem přihlášku na Erasmus poslala v  dodatečném výběrovém řízení. Tím pádem už byly všechny koleje plné a moji opožděnou žádost zamítli. Nakonec jsem si našla ubytování přes skupinu na Facebooku Stanovanjce, stanovanjce, kje si? Bydlela jsem se dvěma Slovinkami a jednou Slovenkou. Bylo to super, měly jsme krásný byt, který byl skvěle zařízený. Jedinou nevýhodou bylo to, že jsem to měla 50 minut autobusem do školy.

Stravování bylo pro všechny studenty snové. Slovinsko přispívá na stravování všem studentům. Stačí si vyřídit speciální kartu, kterou ve vybraných restauracích přiložíte k terminálu, a odečte se vám něco přes 2 eura. Takže se šlo najíst v pohodě za 2 eura a v ceně byla i polévka, voda, ovoce, dezert a samozřejmě hlavní jídlo. Což bylo super, prošla jsem skoro všechny lublaňské restaurace. Jinak ceny v obchodech byly o něco málo vyšší než u nás.

Jak probíhalo tvé studium?

Vybrala jsem si jak teoretické předměty, tak sporty. Předměty jako historii sportu, sociologii, management sportu a komunikační schopnosti jsem si vybrala především proto, abych musela mluvit v angličtině. Tyto předměty měli jen Erasmus studenti. Házenou, plavání a tance jsem měla dohromady se slovinskými spolužáky. Tyto sporty jsem si zvolila proto, abych mohla porovnat výuku Slovinců s naší českou. Za jeden semestr jsem měla splnit 20 kreditů, což se mi povedlo.

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Měla jsem od pondělí do čtvrtka školu, takže jsem cestovala většinou od pátku do neděle. Kvůli povinnostem v Česku jsem byla asi čtyřikrát přes víkend doma, což mi zabralo taky hodně času. Zbytek víkendů jsme procestovali skoro celé Slovinsko a taky část Itálie, která je poměrně blízko.

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšla se stipendiem?

Stipendium mi stačilo na ubytování i na stravu. Kdybych nejezdila domů, tak bych možná něco ještě ušetřila.

Cítila ses v zemi bezpečně?

Naprosto.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Možná na dopravu v Lublani. Ta mě občas stála dost nervů, jelikož v Lublani nemají ani metro, ani tramvaje. Fungují tam pouze autobusy, auta a kola. Když jsem každé ráno čekala na autobus, tak jsem se ze začátku párkrát lekla, protože autobus přijel asi o 10 minut později. Někdy pro jistotu přijel zase o 4 minuty dříve. Dále je třeba počítat ve většině času s  pochmurným počasím. Když přijedete do Lublaně od října do ledna, tak je docela výhra, když je hezký slunečný den. Většinou je tam počasí takové ponuré, ale když vysvitne sluníčko, tak je to tam nádherné.

Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Nedostala.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Myslím si, že neliší. Češi si v posledních letech často spojují Slovinsko s lyžováním, které je stejně kvalitní jako v Rakousku, akorát za nižší ceny. Což je pravda.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Za přínos určitě považuji zlepšení mé angličtiny. Naučila jsem se zařizovat si sama spoustu věcí a udělala jsem si lepší přehled o tom, jak se žije v jiné zemi.

Doporučila bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Určitě ano, Slovinsko je blízko a je to krásná země. Stojí za to se do ní podívat!

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů