My, studenti z Neředína ve světě: Monika Venclová

pátek 8. červen 2018, 12:49 – Text: Tereza Kučerová

Za oceán se vydala za svým zahraničním pobytem studentka rekreologie Monika Venclová. Proč si vybrala kanadskou Camosun College, kolik času trávila nad domácími úkoly a jací vůbec jsou Kanaďané, se dočtete na následujících řádcích.

 

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Důvodů, proč jsem si vybrala Kanadu, bylo hned několik. Chtěla jsem poznat život a kulturu na jiném kontinentu, v zemi s vysokou životní úrovní a multikulturní společností. Dále jsem věděla, že v Severní Americe budu mít možnost hrát Frisbee Ultimate na vyšší úrovni než v ČR, a nakonec to pro mě byla šance poprvé vycestovat mimo Evropu.

 

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Rozhodně ano, na Camosun College je více než polovina studentů ze zahraničí a škola a její služby jsou tomu velmi přizpůsobené. Koordinátorka, která měla na starosti výměnné studenty, nám byla kdykoliv k dispozici.

 

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním?

Camosun College nabízela pobyt v Homestay i se stravou – a to byla možnost, kterou jsem zvolila. Bydlela jsem v rodinném domku, kde jsem měla vlastní pokoj s koupelnou. Rodina byla sportovně založena a hodně jsme si spolu rozuměli. Bylo velmi příjemné scházet se každý den u společné večeře a povídat si.

 

Jak probíhalo tvé studium?

Vybrala jsem si pět předmětů, které vypadaly zajímavě a byly spíše praktického charakteru. V rámci výuky jsme například chodili na výlety do přírodních parků a jeli jsme na dvoudenní stanování na západní pobřeží ostrova. Nebo jsme si vyzkoušeli různé sporty včetně curlingu a sněžnic anebo jsme připravovali praktické lekce cvičení pro spolužáky. V Kanadě studenti dostávají během semestru hodně domácích úkolů, takže i přesto, že jsem měla rozvrh od 10 do 14 hodin, trávila jsem hodně času v knihovně plněním úkolů. V každém předmětu nebylo více než 30 studentů a vyučující byli velmi přátelští a pozitivní.

 

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Svůj volný čas jsem trávila na trénincích a hraním Frisbee Ultimate. To, že chci v Kanadě hrát frisbee, jsem věděla již před odjezdem, a když tedy přišla možnost připojit se k ženskému týmu University of Victoria (UVIXENS), který jako jeden z mála kanadských týmů hraje americkou univerzitní ligu, neváhala jsem. A protože je v Kanadě frisbee mnohem rozšířenější, hrála jsem i místní městskou ligu. Trénování a hraní  6x do týdne mi zabralo hodně času, ale bylo to přesně to, co jsem chtěla.

Kvůli tréninkům jsem tedy necestovala tolik jako mnoho jiných studentů, ale v rámci předmětů ve škole a školního Adventure Clubu jsem absolvovala několik výletů po Vancouver Island a s kamarády jsme také podnikli menší roadtrip. S UVIXENS jsme měli několik turnajů ve Vancouveru a USA (Oregon a Washington), takže jsem se podívala i tam.

 

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšla se stipendiem?

Se stipendiem jsem vyšla dobře. Kanada je sice trochu dražší, ale stipendium mi pokrylo ubytování se stravou, letenku, školní poplatky a ještě mi trochu něco zbylo.

 

Cítila ses v zemi bezpečně?

Ano, velmi bezpečně. Pravděpodobně proto, že jsou všichni Kanaďané povahou velmi milí a přívětiví.

 

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Mít v pořádku cestovní a potřebné doklady a potom pravděpodobně na vyšší ceny. Pokud by plánovali více cestovat, tak mít nějaké vlastní finance.

 

Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Ne, protože je Kanada velmi multikulturní, Kanaďané jsou velmi tolerantní a ohleduplní.

 

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Řekla bych, že ne, Kanaďané jsou známí tím, jak jsou slušní a milí. Opravdu takoví jsou, děkují řidiči, když se vystupuje z autobusu, staví na přechodech, i když se nechystáte přejít, a podrží vám dveře. Jedna věc byla ale jiná, než jsem čekala - že ve Victorii v zimě vůbec nebyl sníh. Je to totiž nejteplejší místo v celé Kanadě.

 

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Pro mě to byla rozhodně možnost hrát Frisbee Ultimate na výkonnostní úrovni. Hrát a trénovat tento sport na takovéto úrovni jsem doposud neměla možnost. A to, že najednou hraju v Kanadě proti USA, bylo pro mě jako splněný sen. Kromě trénování jsem se zapojila i do rekreační městské ligy a uvědomila jsem si, jak moc je frisbee v Kanadě rozšířené. Tato zkušenost mě posunula nejen jako hráče ale i jako budoucího trenéra.

 

Doporučila bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Rozhodně ano. Z pobytu v zahraničí si neodvezete pouze nové vědomosti ze školy, ale i nevšední zážitky, poznáte nové přátele z celého světa a objevíte nová místa a jinou kulturu. Myslím si, že takové zkušenosti se do budoucího studia a života rozhodně hodí.

 

Zahraniční zkušenosti dalších studentů najdete tady…