My, studenti z Neředína ve světě: Marek Zrubec

pátek 9. březen 2018, 13:48 – Text: Tereza Kučerová

S naším seriálem se tentokrát vydáme do Skandinávie, o své zkušenosti ze studijního pobytu v norském hlavním městě se podělil student rekreologie Marek Zrubec.

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

Vždy ma fascinovala Škandinávia a chcel som ísť študovať do väčšieho města, preto Oslo perfektne sedelo mojim požiadavkám.

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Určite áno. International office na hostiteľskej univerzite vždy pomohol najlepšie ako sa dalo s hocičím, čo bolo treba vybaviť, či už od vybavovania dočasného pobytu v krajine až po formality s predmetmi.

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním?

Býval som v rezidenčnej časti pre študentov Sogn, ktorá je druhá najväčšia po Kringsja. Ubytovanie bolo na perfektnej úrovni. Býval som v byte s Nórkou, Taiwančankou a Japonkou. Každý mal vlastnú zariadenú a priestrannú izbu a všetci štyria sme zdieľali dve kúpeľne a výborne vybavenú kuchyňu. Dve minúty od bytu boli potraviny a zástavka MHD. Do školy to trvalo necelých 20 minút pešo. Polovica erasmákov bývala v Kringsji, kde mali tú výhodu, že do školy to mali 3 minúty pešo.

Čo sa týka stravovania, tak to som si tak ako všetci ostatní varil každý deň, občas po tažšej noci nejaký ten fastfood haha. Na univerzite je síce kafetéria, avšak s prihliadnutím na ceny a na to, že som nebýval ďaleko som sa tam stravoval len výnimočne.

Jak probíhalo tvé studium?

Začali sme zoznamovacím, takzvaným Buddy-weekom, ktorý bol nabitý aktivitami, pri ktorých sa bolo jednoduchšie spoznať s nastavajúcami nórskymi spolužiakmi či ostatnými erasmákmi. A týždeň na to začala výučba. Mal som tri predmety, z ktorých jeden bol napísať prácu, takže som navštevoval školu len kvôli dvom predmetom. Každý týždeň bol iný rozvrh, ale zvyčajne som trávil na univerzite 2 hodiny denne 4-krát do týždňa. Štúdium bolo na veľmi dobrej úrovni, každý predmet mal niekoľko prednášajúcich počas semestra, napríklad, na predmete Nutrition nám prednášali dve dietologičky z nórskeho olympijského tímu, čo bolo naozaj obohacujúce. Čo sa týka ukončenia predmetov, isté povinnosti boli počas semestra, a potom zakončené písomnou skúškou. Kedže výučbu sme mali spojenú s Nórmi, tak nás aj tak brali, takže nadobudnúť kredity určite nebolo zadarmo, bola potrebná poctivá príprava na úspešné absolvovanie predmetu. Ak sa stalo, že niekto nespravil, musel dva mesiace po skončení semestru vycestovať naspät do Osla na opravný termín.

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Okolie Osla je naozaj veľmi pekné, už hneď 5 minút za školou začína les, preto som hodne času trávil v prírode, či už pri BBQ alebo na turistike. Keď vonku nebolo dobré počasie tak som navštevoval skvelo vybavenú univerzitnú posilňovňu alebo som sa účastnil spoločenských akcií organizovaných ESN skupinou. Čo sa týka cestovania, tak na to bolo určite dostatok priestoru, kedže výučba nezaberala veľa času. Mal som príležitosť pozrieť si Štokholm aj Kodaň a na koncu pobytu som strávil 5 dní na severe Nórska na Lofotských ostrovoch.

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšel se stipendiem?

Nórsko je naozaj drahá krajina, aj napriek tomu, že som nerozhadzoval, som minul skoro dvojnásobok toho, čo som dostal ako grant.

Cítil ses v zemi bezpečně?

O tom niet pochýb, nemal som za celý pobyt ani jednu negatívnu skúsenosť v tejto oblasti.

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Na financie haha.

Dostal ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Oslo je vyspelé multikulturálne mesto, takže nie, nedostal a nepoznám ani nikoho, kto by mal podobný problém.

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Ak je tým zobrazením Nórska krásna príroda, atraktívne blond ženy a vysoká životná úroveň, tak to naozaj aj sedí, avšak treba to zažiť na vlastnej koži, aby mal človek o Nórsku naozaj prehľad.

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Tento študijný pobyt mi priniesol naozaj veľa. Či už to, že som si vyskúšal život v krajine, v ktorej som neovládal domáci jazyk, alebo, že som mal možnosť sa spoznať s ľudmi z celého sveta, až po zažitie iného vzdelávacieho systému, kultúry, sociálneho života atď. Preto je pre mňa tažke vybrať si ten najväčší prínos.

Doporučil bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Štúdium v zahraničí je zažitok na celý život, a preto by som ho odporučil naozaj každému. Všetky pochybnosti pôjdu stranou akonáhle to začne a garantujem, že sa človek vráti o pozitívnu skúsenosť bohatší.

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů najdete zde