My, studenti z Neředína ve světě: Helena Šnevajsová

pátek 9. listopad 2018, 9:09 – Text: Tereza Kučerová

Když se řekne Kanada, spousta lidí si vybaví především dvě věci – hokej a nádhernou divokou přírodu. Helena Šnevajsová, která měla možnost studovat na University of Alberta v Edmontnu, se ale na následujících řádcích o hokeji vůbec nezmiňuje. Kromě zážitků z kanadské divočiny si totiž ze země javorového listu přivezla řadu jiných postřehů. 

 

Proč jsi zvolila právě tuto destinaci?

Věděla jsem, že chci jet do země, kde se mluví hlavně anglicky. Oproti Anglii mě Kanada lákala více, hlavně kvůli přírodě. A až když jsem tam byla, tak mi došlo, jak moc je kanadská příroda divoká. Viděla jsem bizony, medvědy, losy a velryby ve volné přírodě a nadchly mě například i stovky let staré stromy.

 

Cítila jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Vždy jsem věděla, na koho se obrátit – ať už to byly dotazy ohledně zápisu předmětů, nebo informace o pojištění a další nezbytnosti. Navíc byli všichni velmi ochotní a cítila jsem podporu ze všech stran. Hostitelská univerzita na nás studenty ze zahraničí byla opravdu dobře připravena!

 

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním?

Bydlela jsem v samém centru kampusu. Měla jsem samostatný pokoj a kuchyň dohromady s dalšími třemi studentkami. Všimla jsem si, že v Kanadě funguje jakási rivalita mezi jednotlivými kolejemi. Každá kolej organizovala vlastní akce, kterých jsme se mohli zúčastnit. Naše kolej měla navíc i kulečník, posilovnu a místnost s televizí. A nějaké nevýhody? Nadměrně se usazující prach z okolních restaurací, což znamenalo často zametat, a v kuchyni jsme se o naše uskladněné jídlo dělili s dotěrnými mravenci, ale jinak kromě pár technických závad si nebylo na co stěžovat.

A co se týče jídla a nákupů, tak počítejte s tím, že v Kanadě je všechno dvakrát dražší. Aby se mi podařilo vyjít s penězi, vařila jsem si raději sama na kolejích, než chodila do všudypřítomných fastfoodů a restaurací.

 

Jak probíhalo tvé studium?

Měla jsem pět předmětů, z toho čtyři byly z fakulty kinesiologie. Každý předmět byl napůl praktický a napůl teoretický, takže jsme i z plavání, tance, outdoorových aktivit a gymnastiky psali testy. Do hodin jsem se musela připravovat, a to buď přečíst zadanou četbu, nebo připravit nějaký výstup. Velké plus bylo, že se nás učitelé snažili aktivně zapojit, a to i během teoretických výkladů. Debatovali jsme ve skupinách nebo připravovali skupinové projekty. Ale nebojte, i kdyby angličtina nebyla vaše silná stránka, spolužáci vám pomohou.

 

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

Našla jsem si mezi Kanaďany a mezinárodními studenty kamarády. Navíc je přes týden možnost zdarma chodit do posilovny, na lezeckou stěnu nebo plavat a škola navíc pořádá spoustu dalších akcí, třeba různé koncerty, přednášky... Také se v Edmontnu, milionovém městě, často něco děje. I univerzitní sport je v Kanadě na vysoké úrovni a rivalita mezi školami je obrovská. A tak jsme občas zašli na zápas podpořit místní hokejisty, volejbalisty nebo basketbalisty. Atmosféra na zápasech se podobala extraligovému zápasu u nás.

Co se týče víkendů, stala jsem se členem Outdoor clubu, který organizuje nejrůznější výlety do přírody – od pozorování hvězd, přes grilování, výlety k ledopádům až po lyžování a kempování ve volné přírodě. Jednou jsme jeli na sněžnice a kolem nás se procházeli bizoni. Jinak Skalisté hory toho nabízejí hodně, a tak jsme si s kamarády půjčili auto a jeli tam.

Bylo spoustu možností, jak trávit volný čas. Jen si vybrat...

 

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšla se stipendiem?

Stipendium mi pokrylo celý semestr. Z vlastních zásob jsem pak platila letenku.

 

Cítila ses v zemi bezpečně?

Já ano. Nepřitahuji konfliktní typy lidí.

 

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Nezapomeňte teplé oblečení a dobré boty. Zaručuji, že se v Kanadě naučíte oblečení vrstvit. Já bych tam jinak zmrzla!

 

Dostala ses někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Vůbec ne. Kanada je velmi multikulturní země. Na svobodě a rovnoprávnosti si dost zakládají. Například součástí naší koleje byl tzv. multi-faith prayer room, kam se můžete jít pomodlit, ať už jste jakéhokoli vyznání. Překvapilo mě, že více než polovina Kanaďanů jsou křesťané, a je zajímavé vidět, jak prožívají víru.

Troufnu si říct, že ať už máte jakýkoli názor, víru či orientaci, určitě najdete nějaké své spřízněnce. Je tam ohromná rozmanitost skupin. A přišlo mi, že všechny skupiny jsou slyšet. Například já osobně jsem se setkala se skupinami podporující extrémní socialismus a komunismus a všemožné pride pochody... Kanada má pouze jedno pravidlo: nesmíte ohrožovat svobodu ostatních.

 

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Ano i ne. Uvědomila jsem si, že filmy a písničky dobře zachycují životní styl většiny Kanaďanů a témata, kterými se Kanaďané zabývají. Na vlastní kůži jsem si několikrát prožila, jak moc jsou Kanaďané milí a ochotní vám pomoct.

Média ale už tak přesně nezachycují aktuální problematiku Indiánů. Indiáni samozřejmě už nežijí v týpí, mají elektřinu a lov není jejich primární obživa. Avšak komunity prvních obyvatel stále existují a mají spoustu problémů spojených s chudobou. Klasické zobrazení ve filmech ukazuje historii, a lidé tak mají pocit, že dnes je všechno vyřešeno, napraveno a z historie jsme se poučili. Ale úplně tak jednoduché to není...

 

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Osamostatnění se, zlepšení angličtiny, poznání jiných kultur, a nejen té kanadské, ale v rámci pobytu v zahraničí se potkáte se všemi možnými národnostmi. Setkala jsem se se skvělými lidmi. Studovat na škole v zahraničí a cestovat na vlastní pěst jsou úžasné zkušenosti, díky kterým jsem získala určitý nadhled. A díky lidem, které na cestě potkáte, zjistíte, že cestovat sama není až tak složité.

 

Doporučila bys studium v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Určitě ano! Nebojte se angličtiny!

 

Další zkušenosti studentů ze zahraničních pobytů