Kampus fakulty tělesné kultury je nominován na Českou cenu za architekturu

Budova Centra kinantropologického výzkumu FTK UP. Foto: Martin Višňa
středa 20. červen 2018, 12:00 – Text: Martin Višňa

Mezi třiatřiceti stavbami, nominovanými na vítěze letošní České ceny za architekturu, je i komplex Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu fakulty tělesné kultury. Za jeho architektonickou podobou stojí olomoucký atelier-r. 

„Nominace na tuto prestižní cenu je vyjádřením kvalitní práce nejen architekta, ale i celého realizačního týmu naší fakulty, který tento projekt zhruba sedm let připravuje. Je zřejmé, že se daří naplňovat celkovou vizi fakulty v tom směru, že se areál v Neředíně stane dobrým místem pro život. Máme tím na mysli nejen pro studium, ale i zábavu, sport, bydlení nebo prostý pobyt v lokalitě,“ komentoval nominaci kampusu tajemník fakulty Pavel Král. 

Komplex, v němž se propojuje výzkum lidského pohybu a zdravého životního stylu s praxí, vyrostl v letech 2014 až 2017 na místě někdejších vojenských objektů. Tvoří jej Aplikační centrum BALUO, jehož testovací bazény a haly, laboratoře a pohybová studia vybavené moderními technologiemi využívají jak profesionální, tak rekreační sportovci a také firmy pro své inovace. Součástí komplexu je také nedávno dokončené Centrum kinantropologického výzkumu, do nějž se aktuálně stěhují vědecko-výzkumná pracoviště fakulty zabývající se lidským pohybem a zdravým životním stylem.

Centra fakulty tělesné kultury jsou tak jedním ze dvou nominovaných projektů sportovního charakteru, druhým je sportovní hala v Dolních Břežanech. Nejčastěji jsou mezi nominovanými objekty rodinné domy a vily i čtyři bytové domy. Porotu ale také například zaujala smuteční síň v Dobrušce, nová stanice lanovky na Pustevnách nebo třeba obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli. V Olomouckém kraji je nominováno kromě kampusu fakulty tělesné kultury také olomoucké coworkingové centrum Vault 42 a kaple svatého Vendelína u Oseku nad Bečvou. 

Mezinárodní porota, kterou tvoří architekti z Německa, Rakouska či Izraele, vybírala z celkem 145 přihlášených projektů. O tom, která stavba nakonec zvítězí, bude jasné 19. listopadu, kdy proběhne slavnostní vyhlášení v pražském Foru Karlín. Do té doby porotci mimo jiné jednotlivé nominované stavby navštíví a na několika místech České republiky bude k vidění výstava s prezentací těchto objektů. 

Českou cenu za architekturu vyhlašuje Česká komora architektů s cílem propagovat a prezentovat architektonická díla nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Soutěže se mohou zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s projekty realizovanými na území České republiky a dokončenými v posledních pěti letech.

Nutno dodat, že Aplikační centrum BALUO již vloni bylo vyhlášeno Stavbou roku Olomouckého kraje v kategorii staveb občanské vybavenosti a úprav veřejných ploch.