Futsalisté SK UP i přes vítězství zůstávají v druhé lize

Futsalisté SK UP Olomouc oslavili mistrovský titul již v únoru před přerušením sezony.
Foto: Hanácký večerník
Neděle 24. květen 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Přišli, vykopli a zvítězili. Tak by se dala velice stručně popsat vůbec první sezona futsalového oddílu SK UP Olomouc, který suverénně ovládl východní skupinu druhé nejvyšší futsalové ligy. Postupu do vyšší soutěže se ale olomoucký celek nakonec zřekl, mimo jiné i kvůli probíhající epidemii.

„Na začátku bych si ani netroufl říct, že soutěž vyhrajeme. Cíl byl jasný, neudělat ostudu a pokusit se o zdárnou reprezentaci naší univerzity a města Olomouce. Troufnu si říct, že to jsme splnili na výbornou. Za celým úspěchem stojí zejména přátelství a soudržnost všech členů klubu,“ říká předseda oddílu, student fakulty tělesné kultury Nikolas Tilkeridis.

V poslední době stál společně s kolegy ve vedení před těžkým rozhodnutím. „Postup do první ligy pro nás znamená hodně, ale bohužel jsme se museli rozhodnout, že této možnosti nevyužijeme a i příští rok budeme nastupovat v druhé nejvyšší soutěži. Toto rozhodnutí nebylo vůbec jednoduché, analyzovali jsme ho již od ledna. Epidemie Covid-19 nám bohužel rozvázala ruce se sponzory, se kterými jsme jednali o finanční podpoře na nadcházející ročník v první lize. Všechny nás toto rozuzlení velice mrzí. Nechceme se ale jako zapsaný spolek dostat do finančních problémů, raději takto takové situaci předejdeme,“ vysvětluje.

Epidemie koronaviru a s ní související omezení zapříčinily i dřívější skončení futsalové sezony. Tým SK UP kromě posledního ligového zápasu přišel o utkání proti vítězi západní skupiny ligy, který brali jako pomyslnou třešinku na dortu celé sezony. O jejich vítězství ve východní skupině nicméně bylo rozhodnuté ještě před vyhlášením nouzového stavu a zrušením sportovních akcí.

„Kdybych měl vypíchnout jeden zápas, na který budu vzpomínat hodně dlouho, tak je to ten, ve kterém jsme již mohli oficiálně slavit titul mistra druhé ligy. Nejen že jsme tento symbolický zápas vyhráli, ale také jsme vytvořili nezapomenutelný příběh pro našeho handicapovaného spoluhráče Kubu,“ vybírá památný moment předseda.

Zmiňuje i úplně první zápas oddílu, který odehráli v Jeseníku. Sice tehdy nakonec prohráli, ale i přes malý počet hráčů drželi s domácími vyrovnanou hru. „Jako poslední bych rád vyzdvihl náš první domácí zápas proti Baníku Ostrava. Tento náš první ostrý start před domácími fanoušky jsme zvládli v poměru 4:1. Naši fanoušci tehdy vytvořili úžasnou atmosféru, ve Sportovní hale UP se jich sešlo více než 200!“

Aktuálně se hráči věnují svým studijním povinnostem, ti, kteří nastupují i ve vyšších fotbalových ligách, se udržují v tréninkovém rytmu a připravují se na nadcházející sezonu. „Nechystáme žádné velké změny, pouze budeme doplňovat jak tým realizační, tak hráčský. Na Univerzitu Palackého přijdou noví studenti a už teď víme, že z nich přivítáme nové tváře. Touto cestou bychom chtěli se studenty pracovat každý rok a ukázat tak, že i studium se dá spojit se sportem na vyšší úrovni,“ dodal Nikolas Tilkeridis s tím, že futsalový oddíl SK UP nyní má čtyřicet stálých členů, mezi nimiž převažují studenti fakulty tělesné kultury, ale zastoupeny jsou i další fakulty UP, například pedagogická či přírodovědecká.

Více o futsalovém oddílu SK UP Olomouce je možné se dozvědět na webových stránkách zde