Bouřlivák Uličný vzpomínal na pokuty i studium

Z besedy s Petrem Uličným. Fotogalerie: Martin Višňa
pátek 23. březen 2018, 14:14 – Text: Martin Višňa

Kopa historek plných svérázného humoru a peprných slov, která běžně na akademické půdě nahlas nepadají. Tak by se dala shrnout úvodní beseda z cyklu Za oponou pod hlavičkou projektu Univerzita pro sport. Prvním, kdo dal za oponu nahlédnout, byl fotbalový trenér Petr Uličný, zvaný též jako bouřlivák John.

Poslechnout si jeho vzpomínky z fotbalového i osobního života přišlo do Aplikačního centra BALUO na třicet lidí. Jedna z přítomných slečen si hned v úvodu vysoutěžila Uličného životopisnou knihu s autogramem, když si správně tipla, jak dlouho studoval na pražské fakultě tělesné výchovy a sportu. „On byl John vždy trochu detailista. Školu studoval jedenáct let, vždyť fotbal hraje jedenáct hráčů na jedné straně, tak to chtěl asi spojit,“ glosoval marketingový manažer SK Sigma Olomouc David Holly, který besedu moderoval.

„Vždy říkám, že jsem studoval každý rok dvakrát, abych to pořádně uměl. Dodnes se ale někdy potím, že mě ještě čeká nějaká zkouška, anatomie nebo fyziologie, ale pak se probudím a zjistím, že už to mám,“ dodal ke vzpomínkám na svá studijní léta Uličný.

Řeč samozřejmě přišla i na to, proč se mu říká bouřlivák a jak je na tom se vztahem s rozhodčími. „Poslední dobou už v pohodě, ale jako trenér jsem byl asi nejvíce trestaný, za kariéru jsem dostal pokuty celkem 120 tisíc korun za můj bouřlivý projev. Ale pak udělali kozla zahradníkem a stal jsem se členem disciplinární komise. Když mě tam pak viděl fotbalista Suchopárek, ptal se, co jsem zase provedl,“ dodal.

Posluchačům se Uličný pochlubil ještě dalšími zajímavostmi, které jsou už spíše pozitivní. Jako trenér má odkoučováno nejvíce prvoligových zápasů v ČR, a sice 413, a přál by si, aby mu tento rekord ještě aspoň dva roky, do sedmdesátých narozenin, vydržel. Co mu již ale těžko někde vezme, je fakt, že v roce 2012 dovedl Sigmu k její první trofeji, když zvítězili ve finále českého fotbalového poháru. Trofej, kterou tehdy tým získal, v Aplikačním centru BALUO nechyběla a diváci si ji mohli na vlastní oči prohlédnout. 

Beseda s Petrem Uličným byla první ze série setkání se známými či zajímavými osobnostmi olomouckého sportu, která se připravují pod hlavičkou projektu Univerzita pro sport, jenž propojuje univerzitní prostředí se zdejšími sportovními kluby. Setkání přitom budou mít jak formu besed pro běžnou veřejnost, tak i odborných akcí pro trenéry.