Běh o Pohár rektora UP. Zvítězili Pavel Grepl a Petra Poučová

Pavel Grepl a Petra Poučová, studenti fakulty tělesné kultury, jsou vítězi běžeckého závodu o Pohár rektora UP.
Fotogalerie Milada Hronová a archiv Pavla Grepla.
Pondělí 25. červen 2018, 9:50 – Text: Milada Hronová

Pavel Grepl, student oboru Tělesná výchova a sport, a Petra Poučová, posluchačka oboru Ochrana obyvatelstva, zvítězili v soutěži o Pohár rektora UP. Běžecký závod v barvách univerzity se stal již tradicí Olomouckého 1/2maratonu.

„Systematickou přípravu jsem začal na začátku roku, vzhledem k četným zraněním mi však její plnění moc nevycházelo. Byl jsem trochu zklamaný z dosaženého času, ale zpráva, že se mám dostavit na vyhlášení, zahnala veškeré mé chmury. Je to pro mě velké překvapení a zároveň obrovská motivace do zbytku sezóny,“ řekl Pavel Grepl, student fakulty tělesné kultury, který zvítězil s časem 1:21:50. Věnuje se především standardním a latinsko-americkým tancům, a to jak po trenérské, tak i soutěžní stránce. „Před několika lety mne však okouzlily vytrvalostní sporty, a tak se ve zbytku času věnuji přípravě na dlouhý triatlon a vytrvalostní běhy. Olomoucký půlmaraton jsem si určil jako jeden z vrcholů sezóny,“ dodal nejrychlejší muž UP.

Nejrychlejší žena univerzity je také studentkou fakulty tělesné kultury a stejně jako Pavel Grepl i ona se atletice nevěnuje odmalička. „Běhám několikrát týdně pouze pro radost. Běžecké tréninky doplňuji cyklistikou,“ uvedla Petra Poučová, která doběhla v čase 1:37:43. Už odběhla i maraton, za sebou má také několik půlmaratonů i kratších běžeckých závodů.  Olomoucký půlmaraton však pro ni byl vrchol běžecké sezóny. „Myslím, že se ta dřina a úsilí, které do tréninku dávám, vyplatila. Mám ohromnou radost, že se mi podařilo Pohár rektora UP získat. Je to taková třešnička na dortu celého mého úsilí. Do příštího roku mám velkou motivaci, abych Pohár opět obhájila,“ dodala Petra Poučová.

O nejlepší čas devátého ročníku Mattoni 1/2Maraton Olomouc se postaral Keňan Stephen Kiprop, který doběhl v čase 1:00:15. Pozici největší favoritky potvrdila etiopská reprezentantka Netsanet Gudeta, která cíle dosáhla v čase 1:07:30. Souboji českých mužů kraloval Jiří Homoláč, který do cíle doběhl v čase 1:06:20. Fantastický výkon v Olomouci potvrdila Eva Vrabcová – Nývltová. Česká olympionička se Olomoucí prohnala v novém rekordu závodu 1:11:10. Na druhém místě finišovala Marcela Joglová, třetí byla Barbora Jíšová a na čtvrtém místě skončila domácí stálice Petra Kamínková.

Největší běžecký podnik se letos opět uskutečnil v historickém centru města a i tentokrát byl jedinečným sportovním svátkem s neopakovatelnou atmosférou, kterou podél tratě vytvářejí tisíce fanoušků.  Jen těžko by se obešel bez zapojení stovek dobrovolníků z řad studentů a zaměstnanců univerzity, kteří zajišťovali servis v zázemí závodu i podél trati. Zpestřit den fanouškům i účastníkům běhu se i tentokrát snažily další univerzitní zařízení. Na Výstavišti Flora se v rámci sportovního veletrhu Moravia Sport Expo představila veřejnosti například fakulta tělesné kultury, Aplikační centrum BALUO či hokejový tým University Shields. Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání nabídlo závodníkům speciální dvacetiprocentní slevu a informační centrum a obchod univerzity UPoint na Horním náměstí ve výjimečné otvírací době nabídl výrazné slevy na vybraný sportovní sortiment.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc běželo v uplynulém víkendu 6 165 závodníků. Doprovodného dm rodinného běhu se účastnilo 3 591běžců. Akce se pyšní Zlatou známkou IAAF.