Vedení FTK informuje – 12. 6. 2018

Naši zástupci v Hongkongu. Foto: archiv M. Vorlíčka
úterý 12. červen 2018, 15:48 – Text: Martin Višňa

I přes panující vedro a sucho pro vás máme svěží porci novinek z naší fakulty, ať víte, co se děje, a něco vám neuteče. Příjemné čtení.

 

Česká cena za architekturu

Zatímco se naplno rozběhla rekonstrukce učeben 5. patra budovy NC, dorazila k nám skvělá zpráva týkající se také stavební činnosti naší fakulty – náš Kampus Neředín, tedy komplex Aplikačního centra BALUO a Centra kinantropologického výzkumu, je mezi 33 stavbami nominovanými na prestižní Českou cenu za architekturu, kterou uděluje Česká komora architektů. Kampus Neředín do soutěže přihlásil autor jeho architektonické podoby Miroslav Pospíšil z olomouckého atelieru-r, odborná porota vybírala celkem ze 145 přihlášených projektů. Výsledky budou oznámeny na podzim, zatím si můžete prohlédnout přehled všech nominovaných staveb.

 

Z pracovní cesty v Hongkongu

Náš zahraniční proděkan Michal Kudláček, docent Josef Mitáš, Ferdinand Salonna a Michal Vorlíček z institutu aktivního životního stylu se v uplynulých dnech zúčastnili konference ISBNPA (International Society of Behavioral Nutrition and Physical Activity) 2018, který se konal v Hongkongu. Společně s konferenci ISPAH (International Society for Physical Activity and Health) se jedná o největší konference svého druhu, události v Hongkongu se zúčastnilo na 750 delegátů z čtyř desítek zemí. Účast našich zástupců byla významná mimo jiné i z toho důvodu, že další ročník konference se má konat v červnu příštího roku v Praze pod garancí naší fakulty. Odhaduje se, že by se ho mohlo zúčastnit i dvojnásobné množství odborníků.

Naši zástupci se na Hongkongu zavítali také na The Chinese University of Hong Kong, kde prezentovali studijní programy a vědecko-výzkumné zaměření naší fakulty, také třeba možnosti Aplikačního centra BALUO. Toto setkání proběhlo paralelně s poutavou prezentací prof. Sandy Mandić z novozélandské University of Otago, která se stejně jako řada pracovníků našeho institutu aktivního životního stylu zabývá problematikou pohybové aktivity a prostředí.

 

Studijní záležitosti

V těchto dnech jsme završili maraton přijímacích řízení a státních závěrečných zkoušek. Přijatým uchazečům gratulujeme a přejeme prima léto, na viděnou v září. Gratulujeme i úspěšným absolventům, ať jsou vaše další životní kroky podobně úspěšné anebo ještě lepší jako složení státnic. A nezapomeňte na promoce, viz níže.

Těm, co je teprve státnice čekají, připomínáme, že přihlášky na státnice a obhajoby diplomových prací na přelomu srpna a září je třeba odevzdat nejpozději do středy 20. června.

A studentům, kteří ve studiu u nás pokračují, připomínáme, že pokyny k zápisu do dalšího ročníku najdou tady.

 

Promoce v Arcibiskupském paláci

V příštím týdnu předáme diplomy absolventům našich bakalářských a navazujících magisterských oborů. Časový harmonogram promocí podle oborů a organizační pokyny jsou k dispozici na této stránce, upozornit ale chceme především na místo konání: nově se totiž promoce konají v sále Arcibiskupského paláce ve Wurmově ulici. Pro ty, kteří by tápali – v sousedství je Zbrojnice a za rohem je rektorát UP.

 

České akademické hry 2018

160 sportovců bude v příštím týdnu reprezentovat Univerzitu Palackého na Českých akademických hrách, které hostí Masarykova univerzita v Brně. V individuálních disciplínách máme jako tradičně silné zastoupení v atletice, plavání a ploutvovém plavání, naše družstva pak nechybí například ve florbalu, házené či fotbalu. Potřebné informace k průběhu her najdete na jejich webu, organizační pokyny pro reprezentanty UP jsou k dispozici zde.

 

PÁPÁ hrátky ve velkém

Katedra APA, která aktuálně žije zejména Expedicí přes bar v Rakousku, vyráží s osvětovým programem pÁPÁ hrátky do parku. Na středu 20. června připravila pro desítku olomouckých školek program ve Smetanových sadech, na kterém přes dvě stovky předškoláků nahlédne do světa osob s postižením a vyzkouší si například bocciu, jízdu na vozíku či handbiku, monoski nebo kreslení bez zraku.

 

Moravia Sport Expo

Součástí Mattoni 1/2maratonu Olomouc, který se poběží příští sobotu, je již tradičně i doprovodný veletrh Moravia Sport Expo, na kterém ani letos nebudeme chybět. Na dvou stanovištích budeme jednak prezentovat služby Aplikačního centra BALUO, přičemž si zájemci budou moci například změřit tělesné složení, a jednak nabídneme celou řadu aktivit, mimo jiné možnost vyzkoušet si sportovně-kompenzační pomůcky pro osoby s postižením, lezeckou stěnu pro děti nebo třeba mini ping pong. Veletrh probíhá v pátek a sobotu 22. a 23. června na Výstavišti Flora.

 

Letní Větrání

Ani přes léto nepřijdou příznivci pěší turistiky, kteří si oblíbili naše Větrání, zkrátka. Na Radosti z pohybu jsou již zveřejněny všechny termíny na letní prázdniny i termín zahájení pátého ročníku této turistické série. Nejbližší výlet se koná tuto sobotu, vyráží se na sever k Osoblaze na rozhlednu Hraniční vrch nebo za jízdou po zdejší úzkorozchodné železnici – více tady

 

Příměstské tábory v AC BALUO

Aplikační centrum BALUO připravilo na letní prázdniny příměstské tábory plné pohybu. Jeden se zaměřuje na plavání, ale také na sportovní hry, na programu druhého pod názvem Skokani je sportovní gymnastika či skoky na trampolíně, také ale třeba lezení. Podrobnosti na blogu AC BALUO nebo přímo na recepci centra.

 

3D fitness kongres v AC BALUO

A ještě jednou Aplikační centrum BALUO. První červnový víkend totiž jeho prostory hostily největší vzdělávací akci v oblasti fitness, 3D fitness kongres Pohyb a zdraví. Během něj si trenéři a nadšenci do fitness a majitelé fitness center vyměňovali své zkušenosti a především si mohli dát do těla a vyzkoušet cvičební novinky či zajímavosti. A také mohli jako vůbec první vyzkoušet nové TRX studio, které bylo v rámci kongresu otevřeno a nyní je běžně přístupné zájemcům. Informace o studiu jsou k mání zde.

 

Představujeme: Markéta Václavíková

Na závěr těchto novinek pro vás máme ještě krátké představení naší nové referentky zahraničních vztahů. Markéta Václavíková je absolventkou katedry ekologie a životního prostředí na Přírodovědecké fakultě UP. Posledních jedenáct let působila jako projektová a administrativní koordinátorka na zahraničních akademických institucích, nejdříve na University of North Carolina ve Spojených státech amerických a posléze na Helmholtz Center for Environmental Research v Německu. Letos v dubnu se vrátila zpět do Česka a zkušenosti ze zahraničí začíná zúročovat na našem zahraničním oddělení, kde má na starosti mobilitu vyjíždějících studentů a zaměstnanců. Sama je vášnivou cestovatelkou, baví ji poznávání jiných kultur a sbírání zážitků z různých koutů světa.

 

Máte novinku, která by se v příštích aktualitách mohla objevit, nebo se vaše pracoviště podílí na zajímavé akci? Dejte vědět! Pište Martinu Višňovi nebo klepejte na dveře NA 213. Uzávěrka je vždy v úterý ve 13:00.

 

předchozí aktuality >>