My, studenti z Neředína ve světě: Tomáš Kabeláč

thursday 16. may 2019, 14:15 – Text: Tereza Kučerová

Student Rekreologie, Tomáš Kabeláč, se svou přítelkyní strávil semestr na University of Jyvaskyla ve Finsku. Přečtěte si, jestli svého rozhodnutí litoval, jaké předměty zde absolvoval, jak je to s finskou menzou nebo jak ve Skandinávii trávil volný čas.

  

Proč jsi zvolil právě tuto destinaci?

Vždy mě lákaly severské země. Před výjezdem na Erasmus jsem navštívil pouze Norsko, ale tamní životní úroveň a lidé mě skutečně ohromili. Všichni byli hodní a milí, všechno mělo jiný nádech. Zároveň jsme s přítelkyní chtěli jet do země, která má z hlediska vzdělávání co nabídnout. Konečným faktorem byl požadavek, aby univerzita měla studijní obory, které studuji já i přítelkyně. Univerzita Jyvaskyla ve Finsku se nám tedy jevila jako jasná volba.

 

Cítil jsi podporu ze strany zahraničního koordinátora na hostitelské univerzitě?

Bohužel se mi před Erasmem vyměnila domácí i zahraniční koordinátorka, tudíž jsem musel některé věci řešit znovu. Všechny koordinátorky ale byly úžasné a se vším mi pomohly.

 

Můžeš popsat své zkušenosti s ubytováním a stravováním? Kde konkrétně jsi bydlel?

Ubytováni jsme byli na kolejích pro dvě osoby. Bydlení bylo hezké a útulné. Koleje se nacházely na kraji velkého lesa, ve kterém byla spousta jezer. Tam jsme si chodili často užívat nádheru finské přírody a pozorovat polární záři. Koleje se sice nacházeli 10-15 minut na kole od univerzity, ale vedla zde cyklotrasa, takže si člověk cestu spíše užíval. Navíc udělal hned na začátku dne něco pro sebe. Součástí kolejí byla posilovna a sauny zdarma, což je úžasná věc.
Stravování je jedna z věcí, která mi z Finska chybí nejvíce. Po všech menzách můžete vidět motto, kterým se řídí: „Better food, better thinking“. Za jídlo zde člověk zaplatil 2,6 euro, což je skoro jako v naší menze, když si dá člověk trochu salátu. Rozdíl je v tom, že ve Finsku si člověk může naložit neomezené množství čerstvé zeleniny, neomezené množství přílohy a neomezené množství pečiva, jediné, co bylo omezené, je hlavní jídlo (maso, tofu apod.). Tudíž jsme se za 2,6 euro najedli na oběd i večeři zároveň, zkrátka nádhera.

 

Jak probíhalo Tvé studium?

Mé studium probíhalo bezproblémově, líbil se mi finský vyučovací styl. V hodinách se probíraly spíše praktické věci a dělali se různé projekty nebo workshopy vedené lidmi, kteří se pohybují v praxi. Teoretické věci si člověk musel nastudovat sám z knížek. Každý měsíc byl jeden den zkouškový, na který se mohli studenti přihlašovat podle toho, jak byli připraveni, a plnit si zkoušky. To teoreticky znamená, že pokud byl někdo hodně namotivován a uměl rychle psát, tak si mohl všechny zkoušky splnit hned v říjnu a poté mu zbývaly pouze seminárky.

 

Jaké předměty jsi absolvoval? Můžeš popsat jejich průběh/problémy/výzvy, komunikaci s vyučujícími?

Předměty jsem měl zaměřeny hlavně na sportovní management, takže jsem absolvoval Sport and Economics, Sport and Leisure Management, Ethics in Sport, Planning and Implementation of Sport Events. Dále jsem měl i praktické předměty jako Orienteering a Ball Games, kde jsem si vyzkoušel i lední hokej v plné výzbroji, což pro mě byl nový zážitek. Typickou finskou věcí je, že mají sauny i ve školních šatnách, takže jsme si po hokeji mohli vlézt do sauny a zrelaxovat. Předměty mají koncipované tak, že trvají asi dva měsíce a vyučovací hodiny jsou například dvakrát týdně. Výhoda je v tom, že člověk může projít témata více do hloubky, protože mu to v průběhu týdne více utkví v hlavě.

 

Jaký jsi měl na zahraniční univerzitě studijní jazyk? Měl jsi kvůli cizímu jazyku problém s výukou?

Mým jazykem byla angličtina, kterou umí ve Finsku mluvit skoro každý. S jazykem byl problém pouze při čtení odborné literatury, kde se nacházela spíše akademická angličtina. Na to si ale člověk postupně zvykne a rozšíří si slovní zásobu, takže mu to nakonec ještě pomůže.

 

Jak jsi trávil volný čas? Měl jsi možnost cestovat?

Naší nejoblíbenější aktivitou bylo aurora hunting. To znamená, že jsme se večer podívali na pravděpodobnost výskytu polární záře, a pokud byla alespoň 5 %, tak jsme se pořádně oblékli, udělali si čaje do termosky a šli jsme na několik hodin pozorovat oblohu a čekali na tu přírodní krásu. Párkrát se nám to povedlo a je to zážitek, který přeji každému alespoň jednou za život. Dále jsem trávil volný čas vycházkami do přírody, saunováním, sportováním a poznáváním finské kultury. Naštěstí jsem měl možnost jet na Erasmus s přítelkyní, takže jsme všechny tyto zážitky mohli prožít spolu.

Projeli jsme velkou část Finska, ať už hlavní města jako Helsinky, Tampere, Turku, tak přírodní krásy jako národní park Koli a Laponsko. Přesto nám toho z Finska mnoho zůstalo nepoznáno, protože je to obrovská země.

Dále jsme měli možnost vyjet i do vedlejších zemí, a tak jsme si udělali výlety trajektem do Petrohradu v Rusku, do Stockholmu ve Švédsku a do Tallinnu v Estonsku. Všechno to byla nádherná místa, kam bych se bez Erasmu jen těžko dostal.

 

Když si odmyslíš cestování a bohatý společenský život, jak jsi vyšel se stipendiem?

Nemohli jsme si dovolit bohatý společenský život, protože Finsko je drahá země a je tam prohibice. Nicméně nemůžu říct, že bychom strádali. Pokud bych odmyslel výdaje za cestování a bohatý společenský život, tak by nám stipendium možná stačilo.

 

Cítil ses v zemi bezpečně?

Finsko je celkově velmi bezpečná země. Lidé se tam nebojí nechat notebook na stole a odejít si na toaletu nebo na kávu, nebojí se jít v noci po ulici sami. Jediný strach, který jsme měli, byl z báchorek o medvědech, kteří se procházejí po tamních lesích, ale žádného jsme neviděli, nebojte.

 

Na co by si studenti chystající se do této destinace měli dát pozor?

Upřímně asi vůbec na nic. Finsko je tak příjemná a otevřená země, že se člověk nemusí připravit na nic a bude se tam cítit jako doma. Možná jediná věc, která mě napadá, je kempingové vybavení, aby si člověk mohl užít tu pravou finskou přírodu. Za zmínku asi ještě stojí zmíněná vysoká cena za produkty a služby, ale to je ve všech severních zemích. Poslední věc, na kterou bych upozornil, je jakékoliv porušování zákonů. Rozhodně se to nevyplatí. Finové jsou velmi striktní a nedělají výjimky.

 

Dostal jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo náboženství?

Vůbec nikdy, Finsko je multikulturní země a můžete tam potkat lidi jakékoliv rasy, jakékoliv kultury a jakéhokoliv náboženství. Nevnímají to tam jako nic špatného, a naopak jsou ke všem lidem velmi otevření.

  

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií, od reality?

Těžko říct, o Finsku jsem zatím slyšel vždy jen pozitivní slova, které mohu já pouze šířit dál. Tudíž asi musím říct, že se věci nijak neliší od toho, co člověk slyší. Dobrá zpráva je, že tyto stereotypy jsou pozitivní.

 

Co považuješ za největší přínos svého studijního pobytu?

Těch přínosů je tolik, že ani nevím, které nejvíce vyzvednout. Asi mě jako první napadne celkový vhled do jiné země. Nechci tím říct, že by lidé byli v Česku špatní, ale ve Finsku je znát úplně jiný rozdíl myšlení. Je to velmi těžké popsat, radši vám všem doporučím tam jet na Erasmus a zažít to na vlastní kůži. Dalším přínosem bylo určitě všechno zařizování a přizpůsobení se nové zemi, protože to není nic jednoduchého. Poslední věcí je samotné rozhodnutí a krok vyjet na Erasmus. Tohle všechno se nakonec přetaví v nádherné zážitky a vzpomínky.

 

 

Back