Tělocvikáři z celé země se sejdou na Těloolomouci

Z Těloolomouce 2017.
Foto: Martin Višňa
Pátek 23. srpen 2019, 7:50 – Text: Martin Višňa

Na čtyři sta učitelů tělesné výchovy přivítají pořadatelé z fakulty tělesné kultury na dvanáctém ročníku pracovního setkání Těloolomouc. Nabitý program zahrnuje praktické lekce týkající se klasických odvětví, jako je gymnastika, atletika nebo plavání, účastníky čekají také některé sportovní novinky a besedy.

„Jedním z velkých témat současného školství je inkluze a i my se jí budeme na Těloolomouci věnovat. Společně s kolegy z katedry aplikovaných pohybových aktivit jsme připravili diskuzi o zapojování zdravotně postižených dětí do školní tělesné výchovy. K další besedě jsme pak oslovili ředitele škol, kterých se účastníci budou moci zeptat na věci, které je zajímají,“ přiblížil garant akce Dušan Viktorjeník z katedry sportu.

Na programu Těloolomouce se podílejí tři desítky lektorů z fakulty tělesné kultury a partnerských škol a pracovišť. Přestože je podle dřívějších ohlasů mezi účastníky zájem zejména o osvěžení a upřesnění základů tradičních disciplín, zahrnuje program i některé nové aktivity. Zájemci si vyzkoušejí například novou sportovní hru czebumbal, cvičení na stoneboardu nebo jugger zvaný též jako postapokalyptické ragby, který sklidil úspěch již na posledním ročníku akce. „S fyzioterapeuty z naší fakulty jsme zařadili také lekce o tejpování a prevenci sedavého životního stylu,“ doplnil Dušan Viktorjeník.

Vedle samotného „pracovního“ rozvrhu je pro účastníky připraven i doprovodný společenský program, prohlídka Olomouce nebo cyklovýlet do okolí hanácké metropole. Akce bude zahájena ve středu 28. srpna a potrvá do pátku 30. srpna. Program se uskuteční zejména v Aplikačním centru BALUO a v tělocvičně FTK Hynaisova, také v prostorách Obchodní akademie Olomouc a Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické E. Pöttinga.

Pracovní setkání Těloolomouc je tradiční akcí fakulty tělesné kultury, na níž si nejen učitelé tělesné výchovy vyměňují zkušenosti již od roku 1995. Uspořádání letošního ročníku je finančně podpořeno projektem KLIKO – Společenství praxe pro rozvoj sociálních a občanských kompetencí: zkušenostní učení s využitím pohybových her, psychomotoriky, výchovy v přírodě a dramatické výchovy.